Наследственост и мониторинг на здравето
Алергичните заболявания много често се предават по наследство: наличието на алергия при поне един от родителите увеличава вероятността за алергия при детето до 60%. Необходимо е внимателно да се следи здравето на бебетата, да не се въвеждат рано допълнителни храни, да се наблюдава реакцията на организма към нови храни, предмети от бита и задължително да се търси помощ от лекар в случай на признаци на алергии.
Избягване на контакт с алергени
Най-ефективният начин за борба с алергиите е да се избягва контактът с алергени. Следва максимално да се предпази детето от дразнещи фактори (контакт с химически вещества, прах, тютюнев дим и др.), доколкото е възможно.
Лечение в острия период
В острия период на децата се предписва лечение в зависимост от вида на алергията, нейните причини и основните симптоми:
- Приемане на антихистамини за облекчаване на проявите на патологията.
- Нанасяне на противовъзпалителни и противосърбежни мехлеми, кремове или гелове върху кожата за облекчаване на дразненето, сърбежа и паренето.
- Употреба на хормоносъдържащи лекарства за изразени прояви на алергия (обикновено под формата на кремове или мехлеми).
- Алерген-специфична имунотерапия (ASIT).
Алерген-специфична имунотерапия (АСИТ)
Все по-често се използва модерен метод за лечение на алергия – алерген-специфична имунотерапия (АСИТ). Същността на този метод се състои в инжектиране на детето със специална ваксина срещу алергии, съдържаща микродози от алергенното вещество. С течение на времето количеството на препарата постепенно се увеличава, като по този начин имунната система се обучава да реагира правилно на веществото-алерген. В края на курса на лечение организмът на детето много по-лесно понася контакта с алергени. А в 90% от случаите терапията помага за пълното избавяне от алергичните прояви.
Предотвратяване на алергии
Съвременният свят се смята за много алергенен. Затова родителите трябва да се придържат към редица правила, които могат да предотвратят развитието на неадекватен отговор на имунната система на детето към фактори на външната или вътрешната среда. Това важи с особена сила за децата с неблагоприятна наследственост.
Мерки за профилактика
- Продължително кърмене, отказ от използване на млечни смеси.
- Правилно въвеждане на допълнителни храни.
- Избягване на консумацията на продукти, съдържащи консерванти, оцветители, ароматизатори и други синтетични заместители.
- Хранене с натурални и прости продукти (месо, сезонни плодове и зеленчуци, каши), отказ от сложни многокомпонентни продукти (колбаси, промишлени сосове, торти и др.).
- Използване на хипоалергенни продукти за лична хигиена.
Усложнения при алергиите при деца
При липса на медицински грижи и превантивни мерки алергичният процес може да доведе до неприятни усложнения. Най-често родителите на малките пациенти се сблъскват със следните проблеми:
- Често главоболие, свързано с постоянно запушване на носа.
- Умора, сънливост, влошаване на резултатите в училище.
- Обриви по кожата, които могат да се инфектират.
- Очни инфекции на фона на алергичен конюнктивит.
- Животозастрашаващи състояния (остри реакции): ангиоедем, анафилактичен шок и др.
Ако процесът се държи под контрол, минимизира се контактът с алергените и се приемат своевременно предписаните от лекаря лекарства, тези усложнения могат да бъдат избегнати.
Прогноза за алергиите при деца
Когато детето за първи път се сблъска с алергията, е трудно да се каже как ще се прояви патологията в бъдеще, какви симптоми и колко често ще се появяват. Някои бебета успешно надрастват заболяването и не се сблъскват с него в бъдеще, при други диагнозата се запазва през целия живот. Основното е да не се оставя процеса да протече сам, да се действа в екип с лекарите и с течение на времето да се обясни на детето важността от постоянно наблюдение на здравословното състояние.