Родителите много добре знаят как се случват нещата. Първо се появява хремата, след това запушването и накрая – упоритата, магарешка кашлица. Тази кашлица може да се проточи със седмици, дълго след като другите симптоми на горните дихателни пътища са отшумяли. Защо е така? И което е по-важно, какво трябва да направите по въпроса?

Консултирахме се с различни педиатри, включително специалисти от спешната помощ, лекари алерголози и имунолози. Разговаряхме за настинки, изследване за алергии, астмата и всички съвети и лекарства, с които сме заобиколени. Това, което научихме, може да помогне на всички в дома ви да се чувстват, но и да спят – малко по-добре.

 
Кашлица при деца Алекс Тест

№ 1: Не всички настинки са еднакви

Кашлицата обикновено започва с вирусна инфекция на горните дихателни пътища. Но понякога настинката не е толкова драматична, колкото хората биха могли да очакват. Не е задължително да имате пълния набор от симптоми още в началото. Може да започне само лека хрема, запушване на носа, евентуално да забележите невисока температура и чак след това – кашлица. Тя за съжаление има тенденция да се задържа най-дълго и да е много упорита, и това може да продължи две седмици, ако не и повече. Тогава родителите започват да се чудят Защо детето ми кашля, след като няма други симптоми?.

Отговорът, който педиатрите най-често казват, е, че е имало и други леки симптоми, които те не сте разпознали или сте забравили за тях, тъй като всички те са изчезнали вече, с изключение на кашлицата.

 

№ 2: Кашлицата е защитен механизъм

Педиатрите обясняват, че кашлицата е начин на тялото да се защити. Ако имате хрема и задръствания, може да получите постназален секрет, който може да раздразни бронхиолите в белите дробове и да предизвика кашлица. Кашлицата е начин да се прочистят белите дробове и да се изхвърли слузта.

Някои лекари дори смятат, че кашлицата е полезна, защото тя показва, че изхвърляме ненужното. Родителите се стряскат, когато детето им има много силна кашлица, но това е нормален начин на защита на организма. Той поддържа белите дробове чисти.

 

№ 3: Пропуснете лекарството за кашлица

Лекарствата за кашлица и настинка, които се продават свободно в аптечната мрежа, не се препоръчват за деца под 6-годишна възраст, според наскоро преразгледаните насоки на Американската академия по педиатрия. Лекарите от академията поясняват, че това е така, защото тези лекарства обикновено не действат – периодът на възстановяване е еднакъв с и без тях, а понякога дори се свързват със сериозни странични ефекти.

Много от лекарствата без рецепта съдържат деконгестанти и антихистамини. Деконгестантите се асоциират със сърдечни аритмии, а антихистамините с повишен риск от сънливост и потискане на дишането. Така че тези лекарства, ако не се дозират според килограмите или не се дават на подходящи интервали, могат да бъдат опасни.

Алтернативно решение би било нещо, което всички ние имаме вкъщи – само около една чаена лъжичка мед може да свърши работа. Удивително е колко добре медът може да успокои раздразненото гърло и да накара кашлицата да спре. Но е важно да отбележим, че поради риск от ботулизъм този подход не трябва да се използва за деца под 1 година.

Също така е добре да използвате овлажнител за въздух, капки с физиологичен разтвор и аспиратор за изсмукване на секретите от носа. Гаргарата с малко вода също може да помогне. 

Друга причина да пропуснете лекарствата за кашлица, според някои педиатри, е, че някои от тях само потискат кашлицата, а не я лекуват. Вие не стигате до корена на проблема, не знаете кой е първопричинителят. Това може да е астма, пневмония или дори заседнала трохичка в дихателните пътища, водещи към белите дробове. Затова съветът към родителите е винаги да обсъждат опасенията си с лекаря, полагащ първични грижи за детето им, но да го заведат в спешното отделение или да се обадят на 112, ако забележат проблеми с дишането.

 

№ 4: А възможно ли е да става въпрос за алергия?

Ако кашлицата е упорита и не отшумява до две седмици, време е да се замислите и за други фактори – например алергия, особено ако симптомите включват не само постназална кашлица, но и сърбеж в областта на очите, ушите и гърлото.

Кашлицата, причинена от алергия, може да е сезонна, обикновено няма температура или болки в тялото и не е заразна. Може да се появява само когато сме около причинителя на алергия, като котки или полени. Как да разберем дали е това? – с подходящите тестове за алергени. Но при много малки деца вероятността да имат алергии на открито е доста по-малка – те не са живели достатъчно дълго, за да бъдат изложени на полени от треви, дървета и плевели. 

№ 5: Да проверим за астма

Ако сме направили домашен тест за алергии или още по-добре Алекс Тест и не е алергия причината, трябва да проверим и вариант за астма. Един от най-ясните признаци за астма е, ако кашлицата е постоянна или продължителна и ако следва определен модел. Ако това се случва всеки път, когато детето Ви има вирусна инфекция, и кашлицата продължава три или четири седмици, може да става въпрос за алергия и/или астма, тъй като двете могат да вървят ръка за ръка. Освен това астмата може да бъде генетична, така че проверете семейната си история. При астма диагнозата обикновено се поставя по време на посещение в кабинета на педиатъра на детето Ви, въпреки че има и функционални белодробни тестове.